A nők infarktusa más – Hogy felismerd, mielőtt baj lenne!

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a nők halálozásának 57%-át szív- és érrendszeri betegségek okozzák, míg a férfiak csoportjában ezek a betegségek 45%-ban felelősek a halálozásért. A nők szívinfarktusa sokkal többször jelentkezik a férfiakétól eltérő panaszokkal. A nőknél a mellkasi fájdalom sokszor eltér a szokottól. Lehet görcsös, tompa, nyomó, de szorító is. Ez a magyarázata annak, hogy a nők esetében gyakran nem ismerik fel, illetve tévesen gyomor vagy bélrendszeri betegségnek diagnosztizálják azt.

Oszd meg, hogy mindenkihez eljusson!

Majdhogynem kívülről fújjuk, melyek az infarktus jellemző tünetei, ám nem árt tudni, hogy a gyengébb nemnél atipikus jelzésekre is figyelni kell.

Ma Magyarországon a nők 57 százaléka hal meg szívproblémák miatt, ami jóval meghaladja a férfi halálesetek 45 százalékát. Hogy miért? A szívinfarktust elszenvedett nők 43 százalékának egyáltalán nincsenek mellkasi fájdalmai. Mivel a tünetek kevésbé nyilvánvalók, a nők tovább halogatják, hogy orvoshoz forduljanak, vagy kihívják a mentőt. Ez a késlekedés azonban végzetes lehet: a szívinfarktus túlélési esélye 23 százalékkal nő, ha a beteg 3 órán belül orvoshoz kerül, és 50 százalékkal, ha egy órán belül. Ráadásul növeli a kockázatot az is, hogy sokan összekeverik a tüneteket más, kevésbé súlyos betegségek tüneteivel, és refluxra vagy influenzára gyanakodnak.

8 figyelmeztető jel, ami a nőknél bajt jelez:
Állkapocs- és hátfájdalom – a mázsás kő a mellkason inkább a férfiakra jellemző, a nőknél sokszor máshol jelez a fájdalom. Fájhat a szegycsont, a hát, a vállak, a nyak vagy az állkapocs is.

Igen erős fáradtságérzet – a szívroham előtti napokban vagy hetekben a nők több mint 70 százaléka rendkívüli módon fáradt, kimerült, mintha influenzás lenne. Van, hogy megerőltetőnek tűnik még az ebédfőzés vagy a laptop kinyitása is.
Erős verítékezés – gyanús, ha a beteg minden nyilvánvaló ok nélkül úszik a verítékben, és sápadt, hamuszürke az arca.

Émelygés, hányás, szédülés – a szívrohamot megelőző időkben a nőknek gyakran vannak gyomorpanaszaik, ezt akár hányás is kísérheti.
Légszomj – a szívrohamot átélt nők közel 58 százaléka számol be arról, hogy zihált, vagy nem volt képes beszélni a légszomj miatt.

Álmatlanság – a szívrohamot megelőző hetekben a nők közel fele panaszkodott álmatlanságra, elalvási nehézségekre vagy éjszakai fölébredésre.

Szorongás – szívroham előtt sok nő érzi, hogy valami nagy veszély fenyegeti. A szakemberek ennek még nem tudják a pontos magyarázatát, de komolyan kell venni ezt a jelenséget. A szervezet így figyelmeztet a közelgő bajra.

Ne kövessük el azt a gyakori hibát, hogy saját magunk ülünk kocsiba, és a tünetek jelentkezésekor vegyünk be egy aszpirint! Így megelőzhető a rögképződés és az általa okozott károsodás. A sürgősségi osztályon megéri rámenősnek lenni, vagy olyasvalakivel az ügyeletre menni, aki ragaszkodik ahhoz, hogy az orvos tíz percen belül megvizsgálja a beteget. Nem elég az EKG, kérni kell enzimvizsgálatot is, az EKG ugyanis nőknél nem minden esetben mutatja ki a szívinfarktust. Ez olyan krízishelyzet, amikor jobb kissé erőszakosnak tűnni, mint meghalni.

Oszd meg, hogy mindenkihez eljusson!

Hozzászólások